Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Zamość

Zamość, położony w południowej części województwa lubelskiego to świetnie zachowany przykład XVI-wiecznego, renesansowego „miasta idealnego” z silnym rysem architektury włoskiej. Miasto zaprojektował i zbudował pochodzący z Italii architekt Bernardo Morando, zatrudniony do tego zadania przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Miasto jest bramą Roztocza – unikalnego pod względem przyrodniczym i turystycznym regionu na pograniczu Polski i Ukrainy. Założyciel Zamościa chciał, by miasto nie tylko zachwycało rozmachem architektonicznym. Hetmański Gród miał być również trudną do zdobycia twierdzą. Pomysł udało się zrealizować i Zamość stał się jedną z najpotężniejszych twierdz Rzeczypospolitej, z powodzeniem odpierając ataki, m.in. Kozaków Bohdana Chmielnickiego i wojsk szwedzkich w czasie Potopu pod dowództwem króla Karola X Gustawa.

W ostatnich latach, dzięki intensywnym pracom konserwatorskim i rekonstrukcji części murów miejskich, w znacznym stopniu odtworzono pierwotny charakter miasta-twierdzy. Malownicza panorama miasta jest scenografią dla różnego rodzaju widowisk historycznych, w tym największego, organizowanego w maju „Szturmu Twierdzy Zamość”.

Unikatowe są nie tylko zabytki w obrębie Starego Miasta, ale również układ urbanistyczny Zamościa, wpisanego w 1992 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Prawdziwą perłą jest Rynek Wielki o wymiarach 100 na 100 metrów, uznawany za jednej z najpiękniejszych staromiejskich placów w Europie. Jego charakterystyczną cechą jest to, że ratusz nie jest usytuowany na środku, tylko stoi w jednej linii z kamienicami, które niegdyś należały do mieszkających tu ormiańskich kupców.

Ze względu na niepowtarzalny charakter, Zamość każdego roku odwiedzają tysiące turystów z całego świata, a mimo to wciąż udaje mu się zachować kameralny, „włoski” charakter. Na przyjezdnych czekają wyśmienite restauracje i znakomite hotele. A poza samymi zabytkami, miasto oferuje dziesiątki rozmaitych atrakcji. Rynek Wielki, pełen stylowych restauracji i kawiarenek, jest jedyną w swoim rodzaju salą koncertową i teatralną pod gołym niebem. Od początku maja do końca września jest on miejscem licznych koncertów i przedstawień, a także areną wydarzeń sportowych.

Mieszkańcy Zamościa mogą liczyć na dobre warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportu. Bogata infrastruktura sportowa: boiska, baseny, sale ćwiczeń, korty tenisowe czy rozbudowana sieć ścieżek rowerowych stanowi wspaniałą propozycję dla osób pragnących aktywnie wypocząć i zregenerować siły. System ścieżek rowerowych okalających miasto – liczący w sumie 45,2 km trasy dla jednośladów – sprawia, iż rowerzyści mogą sprawnie poruszać się po Zamościu i włączając się na trasę w dowolnym momencie, dojechać
do centrum. Sieć ścieżek rowerowych jest systematycznie modernizowana i powiększana. Osoby, które nie posiadają własnego roweru mogą skorzystać z oferty wypożyczalni w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.