Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Kalisz

https://www.kalisz.pl/

Kalisz jest drugim pod względem ludności miastem Wielkopolski i liderem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Miasto leży w dolinie Prosny, na Wysoczyźnie Kaliskiej. Zajmuje powierzchnię blisko 70 kilometrów kwadratowych i zamieszkałe jest przez około 100 tysięcy osób.

 

W II wieku naszej ery grecki geograf Klaudiusz Ptolemeusz umieścił Kalisz - jako jedyne w tej części Europy miasto - na swojej mapie świata, dając mu tym samym najstarszą metrykę pisaną. Ale Kalisz to nie tylko najstarsze miasto w Polsce. Znane jest także ze smakowitych andrutów i znakomitych fortepianów Calisia. To z Kalisza na ziemie polskie rozprzestrzeniała się piłka ręczna, tutaj też tworzyli wybitni literaci: Konopnicka, Dąbrowska, Asnyk. Między odnogami Prosny w XVII wieku założono jeden z pierwszych w kraju park miejski, który do dzisiaj jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców.

Obecnie Kalisz to ważny ośrodek kulturalny. Wśród licznych wydarzeń, o których należy tu wspomnieć, są Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych oraz Kaliskie Spotkania Teatralne. Miasto stoi też sportem. W najwyższych klasach rozgrywkowych grają siatkarki i piłkarze ręczni MKS-u Energa Kalisz, medalistów mistrzostw Europy i świata oraz igrzysk olimpijskich wychowują Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie i Kolarskie Towarzystwo Kolarskie. Sukcesy święcą także pływacy, lekkoatleci i reprezentanci sportów walki.

 

Aktywni są jednak nie tylko zawodnicy poszczególnych klubów, ale także mieszkańcy, którzy nie parają się sportem wyczynowym. Każdego dnia na bulwarach nad Prosną spotkać można biegaczy, rolkarzy i amatorów nordic walking. Nie brakuje także rowerzystów, zarówno tych, którzy jednoślady wykorzystują, by dostać się do pracy czy szkoły, jak i tych, którym rower służy do rekreacji. Obie grupy do dyspozycji mają sieć ścieżek rowerowych o łącznej długości 55 km oraz miejskie rowery, które w 2019 roku wypożyczone zostały niemal 120 tysięcy razy. Jest to jedna z popularniejszych form komunikacji publicznej w mieście.