Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Wałbrzych

https://www.um.walbrzych.pl/

Wałbrzych słynie z fantastycznego położenia na zboczach i w dolinach Gór Wałbrzyskich. Zadziwia obfitością wspaniałych zabytków, w tym obiektów klasy światowej, do których zalicza się zamek Książ i Starą Kopalnię.
Wałbrzych to także przygoda. 50 kilometrów malowniczych szlaków turystycznych, 170 km tras rowerowych dla miłośników kolarzy górskich.  Rozwój kolarstwa MTB w naszym regionie jest bardzo intensywny.  Funkcjonują tu kluby kolarskie. Tej formie sportu sprzyja sieć oznakowanych tras rowerowych, na których odbywają się różne imprezy kolarstwa górskiego, jak np. Maratony MTB czy imprezy lokalne np. Górale na Start.

 

                                                         

 

                                      

Zamek Książ to jeden z najpiękniej położonych zamków w Europie, trzeci pod względem wielkości w Polsce, największy na Dolnym Śląsku. Dumnie wznosi się na cyplu skalnym o wysokości 395 m n.p.m. w samym sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Jego zapierająca dech w piersiach lokalizacja, uroda i niezwykła historia przyciągają rocznie ponad pół miliona turystów z całego świata.Stara Kopalnia jest efektem zakrojonej na ogromną skalę rewitalizacji dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Julia. Obecnie to przede wszystkim kulturalne serce miasta i rozległa oferta wystawiennicza. Zwiedzanie z byłymi górnikami w roli przewodników to dwa i pół kilometra kopalnianych budowli i zakamarków.Palmiarnia wzniesiona została 100 lat temu z inicjatywy panującego na zamku Książ Jana Henryka XV. To jedyny ogród zimowy w Polsce zachowany w swej pierwotnej, historycznej postaci. Rośnie tu ponad 250 gatunków roślin. Niezwykła jest wulkaniczna oprawa tej kolekcji w postaci lawy pochodzącej wprost z sycylijskiej Etny. W tym niezwykłym mikroświecie kształtów , kolorów i zapachów zadomowiły się też zwierzęta t.j ryby, żółwie, pawie oraz trzy lemury .W Wałbrzychu znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Porcelany, w którym można zobaczyć 10 000 eksponatów. To jedna z najbogatszych kolekcji historycznej porcelany śląskiej. Muzeum to również wystawa polskiej ceramiki z lat 50. i 60. minionego wieku, galeria polskiego malarstwa współczesnego i cyklicznie organizowane wystawy czasowe

 Kompleks sportowo rekreacyjny Aqua-Zdrój jest największym tego typu kompleksem  w Sudetach. Szczyci się parkiem wodnym z zespołem saunowym, strefą fitness, kortami do squasha i świetną kadrą instruktorską. Znajduje się tu również trzygwiazdkowy hotel.