Kontrast Menu Zaloguj się

Aktywność miast

Olsztyn

https://olsztyn.eu/o-olsztynie.html

Olsztyn dla rowerzystów

https://visit.olsztyn.eu/

https://jadenarowerze.pl/lynostrada/

Z roku na rok Olsztyn staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym osobom, które preferują przemieszczanie się czy poznawanie miasta na dwóch kółkach. Atrakcyjne propozycje w stolicy Warmii i Mazur znajdą również zwolennicy sportowego wykorzystania rowerów.

Do wciąż rosnącej liczby punktów można dojechać bez zsiadania z jednośladu – ścieżki coraz częściej krzyżują się z ulicami za pośrednictwem przejazdów. Wzrasta również liczba stojaków rowerowych, które pojawiają się przy instytucjach użyteczności publicznej, jak i prywatnych firmach. Powstawanie infrastruktury rowerowej towarzyszy niemal każdej miejskiej inwestycji.

Trasy i szlaki rowerowe

Usatysfakcjonowani w Olsztynie zostaną również miłośnicy pedałowania po drogach mniej utwardzonych. W zachodniej części Lasu Miejskiego zorganizowano System Tras Rowerowych, w ramach którego cztery trasy (zielona, żółta, czerwona i czarna) oferują swoje uroki rowerzystom o każdym poziomie doświadczenia. Uzupełnia je trasa rodzinna, która łączy się z zieloną (o podobnej skali trudności), wiodącą z Parku Jakubowo nad Jezioro Długie. Wokół tego akwenu biegnie atrakcyjna ścieżka rowerowa. System ścieżek okala również jezioro Ukiel, a najbardziej rozbudowany jest w okolicach Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”. Do jazdy zachęcają ścieżki w olsztyńskich parkach. Wiodącą atrakcją rowerową przebiegająca wzdłuż rzeki Łyny przez najpiękniejsze miejsca Olsztyna jest trasa rowerowa Łynostrada. Stanowi naturalny korytarz, zarówno krajobrazowy, jak i komunikacyjny. Na całej długości trasy zostały zaplanowane miejsca do wypoczynku i punkty widokowe.

19 Park Centralny fot. Wojciech Krom

W Olsztynie bierze swój początek sześć dłuższych szlaków rowerowych, które pozwolą zwiedzić okoliczne gminy i nie tylko (czarny, czerwony do Łajsu, czerwony do Starych Jabłonek, żółty, „JAdę, NIE TANKUJĘ”). Szósty to Gościniec Niborski, który jest o tyle niezwykły, że prowadzi oryginalnym średniowiecznym traktem.
Oprócz szlaków stricte rowerowych wprawieni rowerzyści mogą korzystać z pieszych szlaków turystycznych, wyznaczonych w Olsztynie i okolicach, czy po prostu z licznych leśnych duktów.

Jezioro Długie fot Marcin Kierul 8 2016

 

Imprezy i obiekty

W mieście o rosnącym potencjale rowerowym nie brakuje też imprez sportowych i rekreacyjnych z jednośladem w roli głównej. Każdego roku odbywa się ich kilkadziesiąt. To m. in.  maratony rowerowe (np. Mazovia MTB Marathon), zawody triathlonowe, gry miejskie i rozmaite rajdy.

Po ekstremalne emocje za kierownicą można sięgnąć na czerwonej i czarnej trasie systemu w Lesie Miejskim oraz na terenie Bikeparku „Wąwóz”, który stwarza również warunki do stawiania pierwszych kroków w kolarstwie grawitacyjnym. Z kolei w Parku im. Janusza Kusocińskiego funkcjonuje odkryty skatepark, gdzie można się wyszaleć pod czujnym okiem koordynatorów. Skatepark uruchomiono także w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Ukiel”, a w okolicach Targowiska Miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej powstał tzw. pumptrack, zrealizowany ze środków pochodzących z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

15 CRS UKIEL fot. Wojciech Krom